Skip to content

Georgetown

Na Penang polecieliśmy w jednym celu: jeść. Nie mieliśmy w planach zwiedzania wyspy ani nawet całego miasta Georgetown, cały nasz pobyt rozpisany był na kartce A5 w postaci potraw i dań, których chcieliśmy spróbować i które sukcesywnie odhaczaliśmy.

dsc_0885dsc_0904dsc_0890dsc_0898

Georgetown jest po prostu super! Spędziliśmy w mieście weekend, najedliśmy się pod korek, odszukaliśmy kilka fajniejszych murali, zrobiliśmy pranie (ultra ważna sprawa), poszwendaliśmy się pomiędzy kruszącymi się, kolonialnymi budyneczkami. Georgetown ma bardzo unikalną atmosferę, zasadniczo jest dziwną hybrydą azjatyckiego miasta i europejskiego miasteczka. Murale prezentują każdy styl, nawiązują do kultury zachodniej i lokalnej, a poszukiwanie ich w miejskich zaułkach było całkiem dobrą zabawą.

dsc_0960 dsc_1046 dsc_1032 dsc_1022

Do rzeczy: jedzenie. W ciągu weekendu udało nam się spróbować kilkunastu potraw i cały czas chodziliśmy najedzeni jak bąki, mimo że zamawialiśmy wszystko na pół. Odwiedziliśmy legendarny spot, Nasi Kendar Line Clear, gdzie staliśmy pół godziny w kolejce po naprawdę odjazdowy nasi kendar, a także bardzo starą chińską Tho Yuen, gdzie objedliśmy się tradycyjnymi ciasteczkami z mięsem. Testowaliśmy stoiska wzdłuż Lebuh Chulia, gdzie się zresztą zatrzymaliśmy w mega fajnym hostelu Dreamcatcher, i jako miłośniczka jedzenia muszę powiedzieć, że mieć w planach nic innego jak jedzenie to największa radość pod słońcem!

dsc_0969

Nasi Kendar Line Clear – ogromna kolejna, mnóstwo ludzi, tanie jedzenie, system stołówkowy, kurczak tak chrupiący, że KFC może się schować. Najlepszy nasi kendar!

dsc_1119

Curry Mee, które rozłożyło nas na łopatki.

dsc_0914

Lebuh Chulia.

dsc_1106
dsc_0970
dsc_0986

Char Koay Teow jedliśmy chyba najczęściej, występuje w bardzo wielu wersjach.

Processed with VSCO with f1 preset

Wantan Mee w wersji zupnej, bardzo popularne i mega pyszne!

Processed with VSCO with f1 preset

Poh Piah – malezyjskie spring rollsy i suche Wantan Mee. Te „plasterki truskawki” to w istocie słodkawa wieprzowina.

Processed with VSCO with f1 preset

Nasi Lemak na przekąskę, na kolanie, na chodniku.

Processed with VSCO with f1 preset

Asam Laksa – jako fanatyczka Pho, nie oszalałam na jej punkcie. Może źle trafiliśmy, ale czy to w ogóle w Georgetown możliwe?

Dim Sum w Restoran Tho Yuen. Nie jestem fanką tradycyjnej chińskiej kuchni, ale przekąski dim sum to prawdziwa perełka!

2016-08-22-11-01-01-1

I prawdziwy kulinarny celebryta, Cendol aka Chendol. Po wizycie w Goergetown oszalałam na punkcie lodów z czerwoną fasolą i zielonymi nudlami barwionymi pandanem. Obłęd. Śnię o tym po nocach.

dsc_1093 dsc_1073 dsc_1008

Bardzo miło wspominamy Georgetown! Niepowtarzalny klimacik, najróżniejszego jedzenia po uszy, a wszystko na stosunkowo niedużym obszarze, więc nie trzeba biegać z wywalonym jęzorem, żeby odhaczyć ważne miejscówki. Dużym plusem jest to, że można do Gergetown po prostu wpaść – z głównego lotniska Penang do dzielnicy UNESCO jest rzut beretem, a i loty z i do Penang często są w bardzo okazyjnych cenach z wielu większych miast Azji. Na tytuł stolicy jedzenia Georgetown zdecydowanie sobie zasłużyło, można tam znaleźć kuchnię chińską, hinduską, malezyjską, zachodnią, czego dusza zapragnie. A subiektywne odczucia? Dla mnie w kwestii kuchni Wietnam i Tajlandia wciąż są niepokonane. Malezyjska kuchnia nie do końca mnie kupiła, ale jeszcze wszystko przede mną.

dsc_1042 dsc_1125 dsc_1129 dsc_1138 dsc_1141

  • Murale Zacharevica są gienialne 🙂 Sama chętnie bym je zobaczyła. Jestem ciekawa, ile czasu potrzeba na spokojne odwiedzenie miasta?

    • My byliśmy tam dwa noclegi, czyli w zasadzie dwa pełne dni i myślę, że nie pogardzilibyśmy dodatkowym dniem. Co prawda całkiem komfortowo zwiedziliśmy sobie starą część Georgetown i spróbowaliśmy wielu pysznych rzeczy – ale gdyby ktoś chciał zwiedzić Georgetown w weekend ze wszystkimi muzeami i must see z przewodnika to chyba musiałby się trochę spieszyć 🙂